Detail turistického cíle

Malá Skála

Malá Skála je vyhledávané rekreační středisko se nachází na severním okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj nedaleko města Turnova. Leží v malebném údolí řeky Jizery, obklopeno typickými dominantami Pantheonu a rozeklaného hřebene Suchých skal. Pro množství přírodních krás i kulturního bohatství bývá často nazýváno Perlou Českého ráje.

Ač se to zdá neuvěřitelné, Malá Skála existuje v dnešní podobě teprve od roku 1953, kdy došlo ke sloučení deseti původních obcí Bobova, Křížků, Labe, Malé Skály, Mukařova, Sněhova, Vranového I a II, Záborčí a Želče v obec jedinou. Vlastní Malá Skála, ležící na pravém břehu Jizery při cestě ke Sněhovu, to bylo panství, zámek, pivovar a velkostatek, zatímco osada Vranové, rozprostírající se přes řeku, neměla nikdy ani kostel ani rychtu. Až v roce 1857 se objevil nápis Malá Skála - Vranové jako jméno železniční stanice na trati Pardubice - Liberec. Ani název Malá Skála tu není od nepaměti. Pochází ze 17. století, kdy se panství zmocnil frýdlantský vévoda Albrecht z Vladštejna.

K nejvýznamějším památkám zde patří bývalý strážní hrad Vranov (nejkomplikovanější skalní hrad v ČR) v jehož zříceninách byli později umístěny romantické pomníky a mohyly zvané Pantheon. K dalším památkám patří zámek se skleníkem, zahradou a rozsáhlým parkem (dnes nepřístupný, v soukromém vlastnictví), kaple sv. Vavřince, lesní hřbitov a Boučkův statek (hostinec, mezeum a galerie).

Přístup:
Po silnici č. E65 mezi Turnovem a Železným Brodem.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 50°38'46.709 / 15°11'43.531

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety
Web provozovatele

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.5

Ostatní
Český ráj Maloskalsko a Pojizeří okres: Jablonec nad Nisou
město: Malá Skála

v Malé Skále v Malé Skále Malá Skála z Vranovského hřebene a Panteonu Malá Skála z Vranovského hřebene a Panteonu vyhlídka na Malou Skálu vyhlídka na Malou Skálu vyhlídka na Malou Skálu vyhlídka na Malou Skálu cestou z Drábovny - výhled na Malou Skálu cestou z Drábovny - výhled na Malou Skálu
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby