Detail turistického cíle

Květná zahrada v Kroměříži

Květná zahrada je spolu s Podzámeckou zahradou a historický centrem Kroměříže chráněna jako městská památková rezervace a národní kulturní památka a od roku 1998 je komplex historických zahrad a Arcibiskupského zámku zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Je vzdálená cca 1 km od Velkého náměstí a vstupuje se do ní ze strany skleníků z ulice Gen. Svobody.
Samotnou Květnou zahradu založil biskup Karel II. Lichtenstein-Kastelkorn roku 1665 na neplodné a bažinaté půdě za hradbami tehdejšího města. Uprostřed libosadu, jak se zahradě kdysi říkalo, o rozloze 485 x 300 metrů, stojí osmiboká rotunda s bohatou vnitřní štukovou a freskovou výzdobou. Uprostřed rotundy je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo na lanku dlouhém 25 m. Svou dráhu zapisuje do jemného písku na kameném stole. Kyvadlo zde instaloval profesor kroměřížského gymnázia dr. František Nábělek na konci 19. století. Zahrada vykazuje přesnou symetrii, je oplocená a bohatě vyzdobená sochami a fontánami s vodotrysky. To vše je obklopeno vysokými a dlouhými živými ploty, které jsou vysázeny na půdorysu trojúhelníků. Celou jednu stranu Květné zahrady tvoří 224 metry dlouhá kolonáda, která původně sloužila jako hlavní vstup.
Galerie je zdobena sochami antických bohů a postav historie a bájí v atikách a bustami nad pilíři. Na střechu kolonády se dá vystoupat po točitém schodišti, odkud krásně vynikají ladné geometrické tvary živých plotů, pěšin, záhonů a centrální rotundy.
 

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 49°17´49.73 / 17°22´50.68

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.0

Městské památky
Jižní Morava Chřiby okres: Kroměříž
město: Kroměříž

pohled na Květnou zahradu z kolonády pohled na Květnou zahradu z kolonády pohled na Květnou zahradu a skleníky z kolonády pohled na Květnou zahradu a skleníky z kolonády Květná zahrada v Kroměříži - fontána a živé ploty Květná zahrada v Kroměříži - fontána a živé ploty kolonáda se sochařskou výzdobou kolonáda se sochařskou výzdobou Květná zahrada v Kroměříži - kolonáda Květná zahrada v Kroměříži - kolonáda Květná zahrada v Kroměříži -Rotunda a kašna Květná zahrada v Kroměříži -Rotunda a kašna Květná zahrada v Kroměříži - výzdoba Rotundy Květná zahrada v Kroměříži - výzdoba Rotundy v Květné zahradě v Kroměříži v Květné zahradě v Kroměříži
 
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby