Detail turistického cíle

5.12.2013 Krupka – štola Starý Martin

Štola Starý Martin je jednou z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Začínala se zde vinout žíla Lukáš, která měla směrnou délku kolem 2 km a její mocnost dosahovala průměrně 15 až 20 cm. V historických dobách náležela mezi nejdůležitější z celého revíru a díky výjimečnému charakteru představovala nejdelší cínovou rudní žílu v Čechách a potažmo i v celé střední Evropě. V současné době zde můžete shlédnout, jak se v dřívějších dobách razilo, co se používalo za technologie a jak vypadala těžba rud. Součástí je i expozice důlní techniky.

Historie a současnost
Nejstarší důlní práce v okolí Krupky spadají pravděpodobně do 14.století a na povrchu po nich zůstalo mohutné pole odvalů. Z té doby však nejsou zachovány o báňském provoze téměř žádné písemné zprávy. Teprve krupský horní řád z roku 1482 se již zmiňuje o ražbě a udržování hluboké dědičné štoly Dürrholz (místně Duršlovka), jejíž ražba byla zahájena ke konci 60. nebo začátkem 70. let 15.století. Její ústí je cca 30 m pod štolou Martin a její průběh je znám pouze částečně a lze ho tak pouze rekonstruovat dle indicií v mapě a písemném materiálu.
V současné době je dědičná štola nepřístupná, ale její spodní úsek odvádí většinu důlních vod z celého prostoru štoly Martin. Prakticky do konce 18. století probíhala těžba žíly Lukáš četnými jámami s velmi malým plošným rozfáráním. V roce 1864 koupily krupské doly bánští inženýři Schiller a Lewald, kteří se pokusili o modernější a komplexnější otvírku hlavních rudních žil, mezi nimi též žíly Lukáš. Bylo započato s ražbou štoly Martin. Po naražení žíly byla po žíle vyražena hlavní sledná chodba a z ní pak byly raženy dovrchní chodbice po úklonu žíly a další patrové sledné a měrné chodby. Takto vytvořené bloky byly pak těženy a vydobyté prostory založeny hlušinovým materiálem. Zajímavé bylo zjištění, že na žíle Lukáš byly vedle starých porubů, kde byla použitá prastará dobývací metoda "sázení ohněm", otvírány a následně dobývány dosti bohaté partie žíly, starými havíři nedotčené. Po tomto zjištění se těžba cínových rud v 70. letech 19. století soustředila na dobývání bohatých partií žíly Lukáš ze štoly Martin.
Dnes se zde během prohlídky dozvíme více o charakteru ražení historických dlouhých důlních děl, o rozdílech ve vyztužování prostor v minulosti a současnosti, o rozvoji technologie těžby. Zhlédneme charakteristické úseky žíly Lukáš s její minerální výplní a druhotnou pseudokrasovou výzdobu některých důlních děl, kde se za desetiletí až staletí vytvořila působivá drobná krápníková výzdoba. K přiblížení těžby slouží i expozice důlní techniky, která je prezentována návštěvníkům na prostranství za silnicí a před štolou.

Přístup
Z parkoviště přímo u objektu na trase silnice z Krupky na Komáří vížku. Autobusové spojení zajišťuje Dopravní podnik Teplice linkou MHD 142 Teplice- Krupka – Fojtovice. Vystoupit lze přímo na zastávce „Martinka“.

Návštěvní hodiny

Prohlídková štola „STARÝ MARTIN“:
květen – prosinec, denně 9. 30 - 16. 15 hod.
Polední přestávka : 12.30 - 13.00 hod.
Začátky prohlídek : 9.30., 10.30., 11.30., 13.15., 14.15., 15.15., 16.15 hodin
Minimální počet návštěvníků k prohlídce dolu 2 osoby, maximální 20 osob.
Muzeum Krupka:
středa až neděle (pondělí a úterý zavřeno) od 9.30 hod. do 16.30 hod.

Další informace a kontakty:
Majitel, správce a provozovatel objektu : Město Krupka, závodní : Alois Rittig, Tel.: 417 822 154, 724 260 711

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky, Autem

GPS souřadniceGPS: 50°40'56.77 / 13°52'22.49

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety
Web provozovatele

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.6

Technické památky
Krušné hory Krušné hory - Teplicko okres: Teplice
město: Krupka

štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin štola Starý Martin
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby