Detail turistického cíle

5.6.2012 Hora Klíč

Klíč je jedna z nejkrásnějších a nejznámějších dominant Lužických hor, jejíž zdálky viditelný kuželovitý tvar upoutává pozornost již od nepaměti.  Je to čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor. Jeji atraktivitu ještě zdůrazňuje suťové pole a strmá skalní stěna, která je dlouhá přes 300 m a místy až 60 m vysoká. V zimě se na ní vytvářejí mohutné ledové záclony, rampouchy a ledopády. Jméno hory se odvozuje od praslovanského výrazu \"ključ\", kterým bývala označována vyvěrající voda. Pod sedlem na západní straně kopce jsou opravdu vydatné prameny, zachycené dnes k napájení novoborského vodovodu a Kamzičí studánky. Vrcholové partie jsou porostlé převážně bukovým a dubovým lesem. Samotný vrcholek je tvořený holým skaliskem a nabízí tak jedinečný kruhový výhled na Lužické hory, Ještěd a Krkonoše. Při troše štěstí zde můžete potkat kamzíky, kteří ještě podtrhují vysokohorský charakter této pozoruhodné hory.

Přístup: Je možný poze pěšky. Výchozími body jsou Nový Bor a obec Svor. S obou míst jdeme po červené značce. Ta prudce stoupá přímo na vrchol a to s převýšením zhruba 400 metrů. Stezku na vrchol upravili alpinisté z Nového Boru už roku 1893. Na hoře postavil cvikovský Horský spolek v roce 1908 malou turistickou chatu, která v době II. světové války zanikla.
 
Autor: Daniel Balogh

 

dostupnost dostupnost: Pěšky

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Související výlety

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 8.2

Vyhlídky, Významné vrcholy
Labské pískovce a Lužické hory Lužické hory okres: Česká Lípa
město: Nový Bor

Klíč - výhledy z vrcholu Klíč - výhledy z vrcholu podvečer na vrcholu Klíče podvečer na vrcholu Klíče vrcholové partie na Klíči vrcholové partie na Klíči vrcholové partie na Klíči vrcholové partie na Klíči vrcholové partie na Klíči vrcholové partie na Klíči Klíč - výhledy z vrcholu Klíč - výhledy z vrcholu
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby