Detail turistického cíle

Chata Kamenitý

Kamenitý se nachází v Moravskoslezských Beskydech nad obcí Dolní Lomná. Leží ve výšce cca 800 m.n.m., na žluté turistické značce v sedle mezi vrcholy Kozubovou a Babím vrchem. Okolní terén je vhodný pro turistiku, cykloturistiku. V zimním období se zde nacházejí dobré podmínky pro provozování běžeckého lyžování.
Jednou z nejhezčích značených turistických cest v Beskydech je bezpochyby hřebenová cesta relativně rovinatými, jen zvolna stoupajícími úseky ze Slavíče přes Kamenité na Kozubovou, nebo z Kozubové na Slavíč. Z Kamenitého (810 m), velmi přitažlivého horského hřebenu táhnoucího se západovýchodním směrem od masivu Babího vrchu a Slaviče ke Kozubové, je možno dohlédnout až do údolí Horní Lomné a na hraniční hřebenovou část.
Na Kamenitém (název napovídá, že zde byla sice slunečná, ale velmi kamenitá půda) se nacházel kdysi prales, kultivován v době valašské kolonizace na pastviny. Nejdříve zde byla postavena „kolyba", šopa a studně. Někdy v polovině 19. století byl postaven první obytný dům pastýře, který se zde rozhodl trvale bydlet a obdělávat půdu. K částečnému oživení turistického ruchu přispělo postavení skromné horské hospody na hřebeni Kamenitého v období meziválečném. Budova byla v roce 1961 zasažena bleskem a zcela vyhořela.
Ještě po druhé světové válce žilo na Kamenitém ve 12 šindelem krytých domcích 16 rodin. Postupně však opouštěli svá hospodářství a rodinné domky přenechávali a odprodávali k rekreačním účelům. K značnému oživení turistického ruchu v této oblasti pak přispělo otevření turistické chaty v budově bývalé polské školy, včetně možnosti stravování a ubytování.

Přístup:
Dostupnost na Kamenitý je z hlavní přístupové stezky na hřeben od autobusové zastávky „Dolní Lomná, Doubrava" je vzdálená jen 2 km, asi 40 min chůze.

 

dostupnost dostupnost: Na kole, Pěšky

GPS souřadniceGPS: 49°36'2.927 / 18°30'57.388

odkaz v mapě ukaž cíl na mapě

Návštěvní hodiny


celoročně
 út  st  čt  pá  so  ne
09 - 17 09 - 17 09 - 17 09 - 17 09 - 17 09 - 17

Související výlety

Hodnocení

1 je nejméně, 10 je nejvíce

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Výsledek: 6.2

Ostatní
Beskydy a Valašsko Moravskoslezské Beskydy okres: Frýdek - Místek
město: Horní Lomná

chata na Kamenitém chata na Kamenitém malebná krajina na Kamenitém malebná krajina na Kamenitém malebná krajina na Kamenitém malebná krajina na Kamenitém louky cestou na Kamenitý louky cestou na Kamenitý u chaty Na Kamenitém u chaty Na Kamenitém chata na Kamenitém chata na Kamenitém chata na Kamenitém chata na Kamenitém
 
DOPORUČUJEME:
ubytování na HOTELY.CZ s možností on-line rezervace
zpět na výběr vytisknout
Partnerské weby