Aktualita

9.4.2013 Orlické hory – jarní agroturistika

Jaro je v Orlických horách jedinečné a přímo vybízí k návštěvě. Tající sníh naplní řeky a potoky, sluníčko vytáhne první cyklisty a bruslaře. Místní statky a ekofarmy zahajují plný provoz a konají se oslavy příchodu jara. Pokud to vše doplníte návštěvou zdejších řemeslných muzeí a dílen, můžete si vedle originálních suvenýrů odvézt také neotřelý zážitek – poznání autentického života našich předků, místních a života v přírodě.

Statky a farmy – návrat k tradicím a přirozenému způsobu života
Agroturistika je nejen u českých turistů stále oblíbenější. Především lidé z velkých měst chtějí alespoň na chvilku zakusit život na venkově a přepnout z uspěchaného městského režimu. Klid, čistý vzduch, domácí potraviny a příroda – to jsou nejčastější důvody, proč jsou pobyty na rodinných farmách a statcích stále více vyhledávané. I Orlické hory mají v tomto směru mnohé co nabídnout. Turisté zjistí, jak specifický a zároveň náročný život na farmě je, otevřou se jim ale také dveře pro poznání zdejší přírody i života místních.

Jedním z míst, kde turisté najdou doslova oázu klidu je Ekofarma a penzion Sokolí hnízdo – Rampuše. Nabízí stylové ubytování na rodinném statku, a to uprostřed pastvin. O to více vás překvapí vybavení jako je whirpool a sauna. Monika a Petr, zdejší majitelé, si vybudováním farmy splnili životní sen. Chovají ovce a skot a ze surovin vyrábějí domácí produkty, především sýry, mléko a jogurty, které můžete na farmě ochutnat. Jejich sladkou specialitou je „rampušské mascarpone“. Součástí farmy je také jezírko, kde si můžete zarybařit.

Příjemné zážitky čekají na návštěvníky také v Penzionu U Sv. Jána v Kunvaldě. Nabízí ubytování na rodinném statku pod horami, který je známý velkochovem skotu se vším, co k němu patří. Navíc si můžete zajezdit na koních v okolní orlické přírodě. Zdejší venkov zažijete v naprosté autenticitě – kromě zvířat totiž můžete pozorovat, jak vypadá skutečný život na farmě. Návštěvníci mohou využít zdejšího hřiště, tenisového kurtu a ping pongu.

Statek Dům z Modrého kamene v Kosteleckých Horkách.
Nádherná roubenka nabízí zejména rodičům s dětmi přímý kontakt s tradičními hodnotami venkovského způsobu života, který byl vždy spojen s respektem k přírodě a jejím cyklům. Můžete se zapojit do chodu života na statku s domácími zvířaty a vlastnoručně vyzkoušet pečení chlebových placek, zpracování lnu, vlny, výrobu sýra a dozvědět se leccos o chovu včel.

Aby vám ještě více chutnaly dobroty domácí kuchyně, můžete vyrazit na jarní výlet na kole. Na farmě vám doporučí trasy podle vaší kondice a řada farem nabízí i zapůjčení kol. „Na přelomu března a dubna také poprvé zametáme oblíbenou cyklo&in-line stezku z Letohradu do Chocně. Vyhledávanou jarní atraktivitou je také adrenalinové sjíždění horních toků řek Tiché a Divoké Orlice s kaňonem Zemské brány. Vodácky i divácky je oblíbené tradiční sjíždění Divoké Orlice z Nekoře do Potštejna při vypouštění velké vody z Pastvinské přehrady, letos 4. května. Pokud zrovna nezkusíte naše peřeje na lodi, zaujměte včas nejlepší místa na mostech a jezech již od 10. hodiny dopoledne. Takové množství lodí všech typů jen tak neuvidíte.

Informace o jednotlivých tipech:

Ekofarma a penzion Sokolí hnízdo – Rampuše http://www.vyrobkyzfarmy.cz/
 
Penzionu U Sv. Jána v Kunvaldě - http://dovolenanastatku.cz/
 
Statek Dům z modrého kamene Kostelecké Horky - http://www.inexsda.kosteleckehorky.cz/dum-z-modreho-kamene.html 
 
Muzeum řemesel v Letohradě - http://www.muzeumremesel.cz/
 
Zámek Potštejn – http://www.zamekpotstejn.cz/

Statek Horky hrad Potštejn jaro v Orlických horách produkty ekofarmy
 
zpět na výber vytisknout
Partnerské weby