Aktualita

10.8.2011 Aktuální přehled nových cyklostezek

Léto je v plném proudu a spousta krásných dní do konce roku nás ještě čeká. Ve dnech, kdy nám počasí ukazuje slunnější stránku, není důvod sedět doma a je ten pravý čas šlápnout do pedálů. Výběr je veliký, záleží však, zda máte zrovna chuť vyjet na kolech do hor, projet se za památkami naší vlasti či si zajet s dětmi pouze na krátký výlet.

Trendem poslední doby jsou cyklostezky. Jejich výstavba v posledních několika letech vzrostla a tak neustále přibývají nové a nové trasy. Připravili jsme pro vás přehled několika zajímavých cyklotras otevřených v loňském a letošním roce, případně se čeká jejich brzká dostavba a otevření.
 
Na severu Moravy se určitě vydejte k přehradě Olešná, která se od října 2010 pyšní krásnou asfaltovou cyklostezkou vedoucí kolem břehu přehrady. Projet se můžete po cca 4,5 km dlouhé trase, místy dosahující šířky až 4 metrů. Trasa je díky svému povrchu vhodná i pro in-line bruslaře. Pokud si zde naplánujete výlet na delší dobu, můžete navštívit i Aquapark Olešná, kolem kterého stezka vede.
 
V červenci začala i výstavba cyklostezky spojující Řepiště, Paskov, Žabeň a Sviadnov. Mělo by dojít k napojení na stávající cyklostezku, která vede do Frýdku-Místku a dále směrem na Beskydy. Předpokládané otevření trasy je v roce 2013. Letos by se měla dostavět stezka v obci Vratimov, která s ní bude propojena.
 
Ojedinělých 141 km vám nabídne cyklostezka Bečva. Ač se ještě dostavuje, máte již nyní možnost vydat se od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou. Využít ji mohou i in-line bruslaři. Odměnou bude malebná krajina a spousta atraktivních turistických cílů.
 
V Krkonoších letos otevřeli novou cyklotrasu č. 25 vedoucí Lvím Dolem v Malé Úpě. Rozšířila tak širokou síť cyklotras v této oblasti. K dalším zajímavým cyklotrasám zde patří:
• okolo Kraví hory (Dolní Malá Úpa), označení číslem 24 A;
• Malá Úpa, odbočka na Žacléřské Boudy – Niklův vrch – Lví Důl – Spálený Mlýn – Emmina cesta – Pod Starou horou (Horní Malá Úpa, Horní Lysečiny, Temný Důl); označení číslem 25
• okruh Haida (Horní Malá Úpa);
• Rýchorský kříž – Černomostecká cesta – U Černého mostu – rozcestí pod Ozonem – Zámecká spojka – Žacléř, nad zámkem (Rýchory, Žacléř), označení číslem 26 D;
• Pomezní Boudy – Žlutá cesta – Jelenka (Horní Malá Úpa).
 
I v Praze si přijdete na své. Pokud se chcete odreagovat vydejte se do pražských Vysočan podél Rokytky.  
Na Šumavě byl otevřen úsek Velký Bor – Srní, který tak dokončil cyklostezku Gerlova Huť – Nová Hůrka – Prášily - Srní. V zimě mohou stezku využít i běžkaři.
 
Na Vysočině se buduje cyklostezka, která má po dokončení spojit Jihlavu s rakouským Raabsem. Trasa je zhruba v třetině a celá má měřit 110 kilometrů. Loni na jaře byl otevřen první úsek mezi městy Jihlava a Třebíč.
 
Letos v dubnu byla otevřena Polabská cyklostezka spojující 5 významných měst a obcí (Kostelec nad Labem, Záryby, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Zápy a Lázně Toušeň) v úseku 11 kilometrů. Většinu stezky mohou využít i in-line bruslaři. Trasu doplňují odpočívadla a informační panely.
 
Další bohatou inspiraci najdete v sekci TOP výlety, kde můžete vybírat ze skoro 350 ověřených výletů po celé naší vlasti.
 

Autor: Kateřina Kunčická

cyklisté u Petrovického Mlýna kolem řeky Jihlavy v úseku Petrovice Luka n. J. cyklostezka kolem v.n. Pilské
 
zpět na výber vytisknout
Partnerské weby